Ateşli Silah ve Kesici Alet Satışı

Kuru sıkı, fişek atan, gerçek mermi atan, çalışan veya çalışmayan, ateşli silahların, silah aksesuarlarının, (Airsoft için üretilmiş olanlar hariç taşıma kılıfı vb.) biber gazı (göz yaşartıcı gaz), elektro şok cihazlarının, kollu kuvvetlerine ait kıyafetlerin veya aksesuarlarının (mermi, el bombası, molotof kokteyli, kara-deniz mayınlarının, üniformalar), patlayıcı maddelerin, her türlü kesici ve delici aletin (kılıç, kama, kelebek, muşta, dikiş tutmaz  vb.), saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel olarak yapılmış tüm diğer ateşli silah ve kesici aletlerin satışı yasaktır. Avcılık, Kamp amaçlı çakıların ve bıçakların, Sanayide kullanılan bıçakların (Döner Bıçakları vb.) ve antika, dekoratif amaçlı ürünlerin satışı sadece kesici özelliğinin bulunmamasını belirtmesi halinde satışı yapılabilir.

İlgili yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibidir.

6136 Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun

Yanıcı Ve Patlayıcı Malzemeler

Av ve taş barutları, tüfek ve tabanca fişekleri, şenlik fişekleri, havai fişek, maytapların dolu veya boş av fişekleri, av kurşunları gibi patlayıcı malzemeler ile av malzemelerinin satışı yasaktır. Havai fişek, oyun, eğlence kapsamında satılan ürünlerin de satışı yasaktır.

Başlıca düzenleme aşağıdaki gibidir.

87/12028 sayılı Tekel Dışı Bırakılan Patlayıcı Maddelerle Av Malzemesi Ve Benzerlerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Saklanması, Depolanması, Satışı, Kullanılması, Yok Edilmesi, Denetlenmesi Usul Ve Esaslarına İlişkin Tüzük

Kişilik Hakları

Herhangi bir kişinin kişilik haklarını ihlal eden her türlü fotoğraf, görüntü, video gibi eşyaların sahibindenairsoft.com üzerinden satışı yasak olup sahibindenairsoft.com üzerinde kişilerin kişilik haklarını zedeleyecek şekilde telefon numarası, e-posta, ikametgah adresi gibi kişisel bilgilere yer verilmesi yasaktır.

Telsiz Ürünleri

Telsiz cihazlarının Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemleri Hakkında Yönetmelik’ aykırı şekilde satışı yasaktır. Bununla birlikte lisans gerektiren telsizlerin satışı sahibindenairsoft.com üzerinde yapılmamakta olup yayınlanmak istenilen telsiz ilanlarında ayrıca kullanıcıların “Lisans Gerektirmediği” beyan bilgisine yer vermesi de zorunludur.

Yasağa dayanak teşkil eden başlıca mevzuat aşağıdaki gibi sıralanabilecektir.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu

Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemleri Hakkında Yönetmelik

Mağaza Reklamı

sahibidenairsoft.com üzerinden herhangi bir işletme ya da firma reklamına ilişkin ilan verilememektedir.

Resmi Kıyafetler

sahibindenairsoft.com üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarının resmi kıyafetlerinin, rozetlerinin, aksesuarlarının satışına izin verilmemektedir. 

Diğer Yasaklı Ürünler

  • İşitme Cihazları
  • Gıda takviyesi, sporcu takviye besinler
  • Numaralı gözlük, lens satışları
  • Dinleme cihazları, böcekler
  • Çalıntı ürünler
  • Satışı ve devri sözleşmelerle yasaklanmış ve/veya sınırlandırılmış olan ürünler.

Son Güncelleme Tarihi: 02.08.2022